Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Twarde dwuogniskowe soczewki kontaktowe hamujące narastanie wad wzroku

Ilość dzieci i młodych osób, u których rozpoznaję krótkowzroczność stale rośnie. Co więcej, moc wady wzroku u tych z osób, które noszą tradycyjne okulary, z roku na rok zwiększa się.

Jak wiemy możemy już hamować a nawet zatrzymać narastanie krótkowzroczności stosując nowoczesną ortokorekcję. Są jednak osoby, których wada wzroku przekracza -4,50 D lub mają dodatkowo wysoki astygmatyzm. Pewna część pacjentów ma wadę wzroku przekraczającą nawet -8,00 D, a wada ma tendencję do narastania. U pacjentów z tak wysoką krótkowzrocznością nie można stosować ortokorekcji.

Dla tych osób, szczególnie jeżeli wada wzroku narasta, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie twardych dwuogniskowych soczewek kontaktowych. Jak wykazały badania naukowe, tego typu soczewki kontaktowe, noszone przez cały dzień, bardzo skutecznie hamują narastanie wady.

W moim gabinecie polecam bardzo bezpieczne, twarde dwuogniskowe soczewki kontaktowe japońskiej firmy Menicon. Ich konstrukcja składa się z dwóch stref optycznych, centralnej o mocy dopasowanej do wady wzroku oraz obwodowej słabszej o 3 Dioptrie.

Przykładowo, gdy moc w części centralnej wynosi -7,00 D to w obwodowej -4,00 D. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji, gałka oczna u osób krótkowzrocznych nie powiększa się, doprowadzając do stabilizacji wady. Dodatkowo soczewki te, dzięki nowoczesnej geometrii, cechują się wyższym komfortem noszenia w porównaniu z innymi konstrukcjami. Zapraszam wszystkie osoby z dużą wadą wzroku, u których ma ona tendencję do narastania, do wypróbowania tych nowoczesnych twardych dwuogniskowych soczewek kontaktowych.

Kategorie: Soczewki kontaktowe
Martin
Witam Chciałbym się zapytać czy warto co miesiąc wydawać dużo pieniędzy na soczewki dla dziecka niż kupić oprawki dla dzieciz dopasowanymi szkłami, tak raz a porządnie.
25 lipca 13 o 13:13
Dr n. med. Mariusz Koziak
Stosowanie soczewek kontaktowych dwuogniskowych jest celowe, ponieważ hamują one narastanie wady wzroku. Gdy wada nie narasta, nie ma konieczności stosowania tego typu soczewek. Wtedy jak najbardziej można zainwestować w porządne okulary z bardzo twardymi (bezpiecznymi) soczewkami okularowymi. Okulary jednak, nawet najlepsze, nie hamują narastania wady u dzieci.
29 lipca 13 o 07:53
Agnieszka
Dzień dobry! Moje dziecko lat 2 ma bardzo dużą wadę wzroku, obecnie -9.0 na jedno i na drugie oczko, od tygodnia nosi okularki -6,5 na jedno i na drugie oczko. Zastanawiam się nad soczewkami twardymi, tylko nie wiem czy takie małe dziecko da sobie zakładać i ściągać te soczewki. Czy soczewki zatrzymają wadę??
15 października 13 o 12:21