Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Soczewki i żagle

Czy soczewki kontaktowe są przydatne pod żaglami?

Planując rejsy żeglarskie czasami zastanawiamy się czy okulary nie będą nam przeszkadzać podczas rejsu. To pytanie może zadawać sobie wiele osób, gdyż statystyki dowodzą, że ponad 50% osób ma wadę wzroku. Niezależnie od tego czy rozważamy rejs turystyczny czy zamierzamy startować w regatach, okulary mogą okazać się niezbyt komfortowe podczas wykonywania różnych czynności na łódce.

Dlaczego tak niewiele osób profesjonalnie uprawiających żeglarstwo nosi okulary?

Oglądając na żywo lub w telewizji relację z regat, widzimy jak szybko i sprawnie poruszają się żeglarze po pokładzie. Okulary w tej sytuacji nie tylko są niewygodne ale również nie zapewniają pełnego pola widzenia. Im szybsza łódka, tym większe znaczenie ma ostrość widzenia przedmiotów w ruchu, widzenie peryferyjne oraz koordynacja oko-ręka.

Soczewki kontaktowe dla żeglarzy!

Na wodzie soczewki kontaktowe są pod wieloma względami lepszą formą korekcji wad wzroku niż okulary. Nie spadną nam podczas gwałtownych ruchów, nie zaparują, zapewnią stabilne widzenie peryferyjne. Wchodząc na pokład, żeglarz będzie na pewno czuł się o wiele pewniej mając soczewki kontaktowe w porównaniu z noszonymi na co dzień okularami.

W żeglarstwie najlepiej sprawdzą się soczewki kontaktowe do stałego noszenia, nie zdejmowane na noc, noszone ciągle przez 7, 14 lub nawet 30 dni. Na łódce nie zawsze są komfortowe warunki do zakładania i zdejmowania soczewek a tym bardziej do ich pielęgnacji. Ponieważ rejsy nie trwają zazwyczaj dłużej niż 30 dni, na łódce dobrze sprawdzą się soczewki, które założymy przed a ściągniemy po jego zakończeniu. Przez cały okres rejsu możemy praktycznie zapomnieć o tym, że mamy wadę wzroku.

Soczewki do spania przez okres do 30 dni wymagają jednak bardzo precyzyjnego dopasowania. Z jednej strony powinny być dopasowane ściśle do oka, z drugiej jednak muszą zapewnić należytą wymianę łez. Bardzo ważne jest aby soczewki kontaktowe do stałego noszenia w dzień i w nocy zawsze dopasował specjalista, mający doświadczenie w tego typie korekcji. Przed rejsem należy zawsze sprawdzić tolerancję i komfort nowo dopasowanych soczewek kontaktowych.

Życzę wszystkim żeglarzom pomyślnych wiatrów, niezależnie od tego czy żeglują w soczewkach kontaktowych czy bez nich.

Dr n.med. Mariusz Koziak

Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej gdzie z wyróżnieniem zdobył specjalizację II stopnia z okulistyki oraz obronił pracę naukową z zakresu soczewek kontaktowych, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. Celem pogłębienia wiedzy z zakresu okularów skończył Szkołę Optyczną, uzyskując dyplom optyka. Organizuje liczne szkolenia z zakresu dopasowywania soczewek kontaktowy dla lekarzy okulistów. Autor 5 i współautor 15 prac naukowych opublikowanych w czasopismach okulistycznych w kraju i na świecie. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych. Główny obszar zainteresowania to soczewki kontaktowe, w tym korekcja stożka rogówki, korekcja wysokiego astygmatyzmu oraz ortokorekcja. (www.okulux.pl)

Kategorie: różne - Soczewki kontaktowe
Agata - 15 lat.
Czy okulary przeszkadzają ? To zależy od pogody . By nie spadły z nosa należy je zabezpieczyć sznureczkiem, który się zakłada na szyję . Podczas deszczu w czasie Rejsu morskiego oczywiście, że troche przeszkadzają, wtedy najlepiej zakładać soczewki ponieważ krople wody spadające na szkło okularów sprawiają totalną niewidoczność.Więc są dobre i złe strony okularów . Ja osobiście nie nosze okularów bo nie mam wady . Więc nie wiem dokladnie jak to jest . Pozdrawiam
23 listopada 10 o 15:15