Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Metody hamowania narastania krótkowroczności

Co raz częstsze występowanie krótkowzroczności na świecie sprawiło, że problem ten znalazł się w kręgu zainteresowania wielu naukowców próbujących opracować nowe, skuteczne metody terapeutyczne przyczyniające się do poprawy jakości życia osób z tą wadą.

Jednym z badanych obecnie sposobów jest zakraplanie do oczu na noc atropiny. Badanie ATOM, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało zwolnienie tempa narastania krótkowzorczności u osób stosujących tą metodę. Jednakże w tym samym badaniu stwierdzono duży odsetek znacznego nasilenia wady po odstawieniu leczenia. Ten fakt, jak również wiele działań niepożądanych atropiny (jak światłowstręt, pogorszenie widzenia do bliży, a w dalekiej perspektywie także uszkodzenie soczewki i siatkówki) sprawiają, że nie jest to obecnie zalecana metoda.

Próby leczenia z zastosowaniem okularów dwuogniskowych, czy progresywnych szkieł, które w teorii mogłoby być skuteczne, okazało się nie spełniać oczekiwań zarówno lekarzy jak i pacjentów i w praktyce klinicznej nie jest to szeroko stosowana metoda.

Przed laty uważano, że noszenie soczewek kontaktowych przyspiesza rozwój krótkowzroczności. Dzisiaj wiemy już, że nie wykazano takiej zależności, ale również 3-letnie amerykańskie obserwacje nad soczewkami doprowadziły do wniosku, że zarówno miękkie jak i tzw. soczewki gazoprzepuszczalne (RGP) nie są skuteczne w hamowaniu narastania krótkowzroczności.
Najnowocześniejszą, wśród wszystkich metod a także najskuteczniejszą jest obecnie ortokorekcja. Są to twarde soczewki, zakładane na noc, które w przeprowadzonych badaniach klinicznych wykazywały wysoką skuteczność hamowania narastania krótkowzroczności oraz bardzo niewiele działań niepożądanych. Inną metodą hamowania narastania wady są soczewki miękkie dwuogniskowe, lecz nie są one tak skuteczne jak ortokorekcja.

Jak widać istnieje wiele możliwości, jednak należy pamiętać, że każda metoda ma swoje zalety oraz, że każda może mieć pewne działania niepożądane. Najważniejsze jest aby skonsultować się ze specjalistą w celu wybrania najskuteczniejszego leczenia.

Więcej informacji www.kontrolakrotkowzrocznosci.waw.pl

1) Oparte na dowodach naukowych aktualne poglądy na krótkowzroczność i postępowanie spowalniające jego progresję Warsztaty AAPOS 2013 Seo-Wei Leo, MBBS, FRCSe(ophth), Terri L. Young, MD

2) Atropine for the treatment of childhood myopia. Ophthalmology 2006;113:2285-91.Chua WH, Balakrishnan V, Chan YH, Tong L, Ling Y, Quah BL, et al.

3) A randomized trial of the effects of rigid contact lenses on myopia progression. Arch Ophthalmol 2004;122:1760-66 Walline JJ, Jones LA, Mutti DO, Zadnik K

4) A Comparison of the Effects of Orthokeratology Lens, Medcall Lens, and Ordinary Frame Glasses on the Accommodative Response in Myopic Children. Han X, Xu D, Ge W, Wang Z, Li X, Liu W. Eye Contact Lens. (2017 Jun 14)

 

Kategorie: różne