Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Korzystny wpływ jarzyn i owoców na wzrok

Istnieje wiele czynników wpływających na jakość naszego wzroku, Wśród nich wymieniamy : uwarunkowania genetyczne, kondycja fizyczna, dobrze dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Bardzo często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak ważna dla naszych oczu jest dieta.

Oko ludzkie każdego dnia narażone jest na wiele szkodliwych czynników, które mogą prowadzić do obumierania komórek występujących w siatkówce. Procesem groźnym dla naszego oka jest produkcja i spożycie wolnych rodników np. poprzez nieleczone stany zapalne czy spożywanie niezdrowych pokarmów. Zwiększona ekspozycja na światło UVB dodatkowo oddziałuje na siatkówkę, co może spowodować pogłębienie się różnych patologii narządu wzroku.

Naturalnymi antyoksydantami naszego organizmu są witaminy C i E, karotenoidy (w tym alfa- i beta-karoten, luteina, likopen czy zeaksantyna), cynk (będący kofaktorem wielu reakcji enzymatycznych), polifenole, a także antocyjany, które mają dodatkowo działanie przeciwzapalne oraz neuroprotekcyjne, co jest niezwykle istotne w przypadku retinopatii cukrzycowej.

Działania antyoksydantów potwierdzone zostały w wielu badaniach klinicznych, szczególnie na przykładzie pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD- Age- related Macular Degeneration), która jest główną przyczyną utraty wzroku u pacjentów powyżej 50 roku życia. Spowodowane jest to degeneracją komórek siatkówki. W przeprowadzonym 6-cio letnim badaniu AREDS wśród 4757 pacjentów z AMD, którzy regularnie przyjmowali suplementy witaminowe wraz z cynkiem, odkryto redukcję progresji AMD do zaawansowanej formy o ponad 25% w porównaniu do grupy kontrolnej. Podobne badanie przeprowadzone przez Nurses Health Study and Health Professionals wykazały że większe spożycie produktów bogatych w luteinę zmniejsza ryzyko AMD o 40%.

W ludzkich tkankach znaleźć można około 20 różnych karotenoidów, jednakże większości z nich nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować, dlatego konieczne jest dostarczanie ich w diecie. Do produktów bogatych w karotenoidy należą: zielone warzywa liściaste zawierające karoten i ksantofil, pomidory bogate w likopen, czy marchew, która swój pomarańczowy kolor zawdzięcza beta-karotenowi. Antocyjany obecne są w dużych ilościach w owocach takich jak maliny, czarne porzeczki, czy czarny bez.

Tkanka oka bogata jest również w cynk, z tego właśnie powodu amerykańskie FDA zaleciło aby wszyscy mężczyźni przyjmowali około 11mg cynku/dobę, natomiast kobiety 8mg/dobę w diecie bądź w formie suplementów. Dużą zawartość cynku mają takie produkty jak mięso, owoce morza, fasola, a szczególnie orzechy. Jednak cynk pochodzenia roślinnego nie jest tak dobrze wchłaniany jak ten występujący w produktach mięsnych.

Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednich ilości wszystkich składników odżywczych. Jest to trudne szczególnie w zimie, kiedy mało jest świeżych owoców i warzyw. W takich sytuacjach dobrze jest wesprzeć się suplementami. Jednakże należy pamiętać o wybieraniu tych naturalnych, z dobrym składem.

W gabinecie Oku-Lux polecamy produkt Eye-Food, będący wyłącznie naturalnym koncentratem pozyskanym z marchwi, dyni, jabłka, winogron, borówek, pomidorów oraz czarnej porzeczki i czarnego bzu, zawierający najważniejsze dla ludzkiego organizmu karotenoidy, w tym luteinę, likopen, beta-karoten oraz polifenole i antocyjany.

1) Nutritional and Lifestyle Interventions for Age-Related Macular Degeneration: A Review. Carneiro Â, Andrade JP Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:6469138. doi: 10.1155/2017/6469138. Epub 2017 Jan 5.
2) Putative protective role of lutein and zeaxanthin in diabetic retinopathy. Neelam K, Goenadi CJ, Lun K, Yip CC, Au Eong KG Br J Ophthalmol. 2017 Feb 23. pii: bjophthalmol-2016-309814. doi: 10.1136/bjophthalmol-2016-309814. [Epub ahead of print]
3) Carotenoids: biochemistry, pharmacology and treatment. Milani A, Basirnejad M, Shahbazi S, Bolhassani A Br J Pharmacol. 2016 Sep 16. doi: 10.1111/bph.13625. [Epub ahead of print]
4) The role of carotenoids in human health. Johnson EJ. Nutr Clin Care. 2002 Mar-Apr;5(2):56-65.
5) A protective effect of anthocyanins and xanthophylls on UVB-induced damage in retinal pigment epithelial cells. Silván J; MReguero; Mde Pascual; Teresa SFood Funct. 2016 Feb;7(2):1067-76. doi: 10.1039/c5fo01368b.
6) Carotenoid actions and their relation to health and disease. Krinsky NI; Johnson EJ. Mol Aspects Med. 2005 Dec;26(6):459-516. Epub 2005 Nov 23.

Kategorie: różne