Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Ortokorekcja – śpisz w soczewkach kontaktowych, widzisz dobrze w ciągu dnia

Jak bez zabiegu skorygować krótkowzroczność ?

Osoby posiadające krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm mogą rozważyć zastosowanie ortokorekcji, czyli niechirurgicznej metody korygowania wad wzroku. Metoda ta jest znana i stosowana od wielu lat w USA i Europie zachodniej. Wada wzroku jest korygowana w nocy przy pomocy sztywnych, wysoko tlenoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, które delikatnie i bezpiecznie zmieniają krzywiznę rogówki oka. Dzięki temu mając krótkowzroczność można ostro widzieć w ciągu całego dnia bez używania miękkich soczewek kontaktowych  czy okularów.

W jaki sposób ortokorekcja sprawia, że dobrze widzimy ?

Aby dobrze widzieć musimy założyć ortosoczewki, które przez noc delikatnie zmieniają kształt rogówki oka korygując wadę wzroku. Wykonywane są one na indywidualne zamówienie, po przeprowadzeniu dokładnych badań oraz pomiarów oczu. Ortosoczewki zbudowane są z materiału o bardzo wysokiej transmisji dla tlenu, tak aby oko mogło „oddychać” w ciągu całej nocy. Po zdjęciu ich rano z oczu widzi się ostro przez cały dzień. Opisana metoda korekcji jest całkowicie odwracalna, to znaczy że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek oko powraca do swego pierwotnego kształtu. Można więc znowu zacząć nosić swoje okulary lub założyć tradycyjne soczewki kontaktowe noszone przez cały dzień.

Gdzie można dopasować ortosoczewki  ?

W Polsce ortosoczewki dopasowuje niewielu lekarzy okulistów. Ukończyli oni specjalistyczne kursy organizowane przez wybitnych specjalistów z Europy zachodniej lub USA. Aby stosować ortokorekcję konieczna jest umiejętność obsługi specjalistycznego urządzenia mierzącego bardzo precyzyjnie kształt oka, nazywanego topografem rogówki. Pomiary oka są automatycznie przesyłane do nowoczesnego programu komputerowego, który projektuje odpowiednie, „szyte na miarę” ortosoczewki. Program ten umożliwia wykonanie symulacji jak ortosoczewka będzie wpływała na oko pacjenta i na podstawie tych informacji wprowadzenie ew. modyfikacji w konstrukcję. Adresy osób zajmujących się ortokorekcją można bez trudu znaleźć w Internecie.

Jakie korzyści zapewnia nam ortokorekcja ?

Wiemy dobrze, że krótkowzroczność jest często przeszkodą w prowadzeniu aktywnego trybu życia,  przy uprawianiu niektórych sportów lub w wykonywaniu pewnych zawodów. Jeżeli nie chcemy nosić okularów, źle tolerujemy tradycyjne soczewki kontaktowe i nie chcemy poddać się chirurgii oka możemy rozważyć ortokorekcję. Zastosowanie ortosoczewek w nocy, umożliwia osobom z wadą wzroku ostre widzenie przez cały dzień. Ja osobiście jestem zwolennikiem ortokorekcji i polecam ją tym wszystkim osobom, dla których spanie w soczewkach nie stanowi problemu.

Dr n.med. Mariusz Koziak

Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej gdzie z wyróżnieniem zdobył specjalizację II stopnia z okulistyki oraz obronił pracę naukową z zakresu soczewek kontaktowych, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. Celem pogłębienia wiedzy z zakresu okularów skończył Szkołę Optyczną, uzyskując dyplom optyka. Organizuje liczne szkolenia z zakresu dopasowywania soczewek kontaktowy dla lekarzy okulistów. Autor 5 i współautor 15 prac naukowych opublikowanych w czasopismach okulistycznych w kraju i na świecie. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych. Główny obszar zainteresowania to soczewki kontaktowe, w tym korekcja stożka rogówki, korekcja wysokiego astygmatyzmu oraz ortokorekcja. (www.okulux.pl)

Kategorie: Ortokorekcja
Grażyna
Ortosoczewki noszę bez przerwy 3 lata. W moim przypadku jest to skuteczna metoda i polecam ją wszystkim tym, którzy nie chcą poddać się zabiegowi laserowemu. Doktor Koziak jest naprawdę świetnym specjalistą i zdecydowanie go polecam.
24 lutego 11 o 21:01