Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Miękkie dwuogniskowe soczewki kontaktowe a kontrola krótkowzroczności.

Chciałbym podzielić się z Państwem informacjami o nowej metodzie korekcji krótkowzroczności, pozwalającej na znaczne spowolnienie narastania wady.

Jak już wielokrotnie wspominałem, obecnie najskuteczniejszą metodą kontroli krótkowzroczności jest ortokorekcja. To metoda całkowicie bezpieczna, szczególnie, gdy stosujemy najnowszy materiał do produkcji ortosoczewek MeniconZ. Są jednak osoby, które nie mogą stosować ortokorekcji ze względu na dużą wrażliwość oczu (dyskomfort noszenia) lub bardzo wysoką krótkowzroczność (ortokorekcję stosuje się do mocy -4,50D). Dla takich pacjentów dobrym rozwiązaniem jest noszenie miękkich dwuogniskowych soczewek kontaktowych.

Zastosowanie tego typu soczewek, podobnie jak ortokorekcja, w znaczący sposób spowalnia narastanie krótkowzroczności. W badaniach naukowych stwierdzono wolniejsze, nawet do 70%, narastanie wady, w porównaniu z osobami noszącymi okulary.

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe zbudowane są w formie koncentrycznych pierścieni, które posiadają różne moce optyczne. W obszarze centralnym zlokalizowana jest moc do pełnej korekcji krótkowzroczności natomiast w części obwodowej moc optyczna jest mniejsza.

Budowa soczewki dwuogniskowej

Zwykle poleca się soczewki kontaktowe dwuogniskowe miesięcznej wymiany, tzn. nosi się je przez cały dzień, zdejmuje na noc i po miesiącu wymienia na nową parę. Soczewki tego typu, pod kontrolą okulistyczną, mogą być bezpiecznie noszone również przez dzieci w wieku szkolnym i młodzież.

Niedawno wprowadzono do sprzedaży jednodniowe, dwuogniskowe soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności. Są one obecnie dostępne w Azji i nazywają się MiSight firmy CooperVision. Jednodniowe, dwuogniskowe soczewki kontaktowe, są na razie jednak bardzo kosztowaną metodą kontroli krótkowzroczności.

Nie ma gwarancji, że nosząc soczewki kontaktowe dwuogniskowe wada wzroku nie będzie narastać, ale na pewno będzie narastać wolniej. Decydując się na noszenie zwykłych okularów jest wysoce prawdopodobne, że u dzieci i młodzieży szkolnej krótkowzroczność będzie narastała w tempie od 0,50 do 0,75 D rocznie.

Jeżeli są Państwo zainteresowani tym tematem, zachęcam do odwiedzenia strony www.kontrolakrotkowzrocznosci.waw.pl

Kategorie: Ortokorekcja - Soczewki kontaktowe