Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Jak najlepiej leczyć stożek rogówki?

Stożek rogówki to wrodzona choroba przedniej przezroczystej części oka. Polega ona na zmianie kształtu optyki oka a co jest z tym związane – gorszym widzeniem. Jak leczyć stożek rogówki?

W zależności od zaawansowania stożka rogówki, mamy do wyboru różne metody, zarówno nieoperacyjne jak i operacyjne. Na początku zazwyczaj stosuje się nieoperacyjne metody aby zapewnić dobre widzenie osobom ze stożkiem rogówki. W małym stożku rogówki skutecznie korygują wzrok okulary lub miękkie soczewki kontaktowe (najczęściej korygujące powstały astygmatyzm). Najwięcej osób ze stożkiem rogówki, nie tylko w Polsce, nosi sztywne gazoprzepuszczelne soczewki kontaktowe. Nie są one, przynajmniej na początku, zbyt komfortowe lecz relatywnie w najprostszy sposób przywracają dobre widzenie. Soczewki jednak muszą być dobrane tak, aby nie uszkodziły powierzchni rogówki

W początkowym etapie rozwoju stożka możemy pomyśleć o wykonaniu zabiegu zwanego crosslinkingiem. Polega on na utwardzeniu rogówki laserem tak, aby nie dopuścić do pogłębiania się wady. Nie jest to zabieg poprawiający widzenie i po jego zastosowaniu nadal musimy nosić soczewki kontaktowe.

W stożku rogówki możemy myśleć o wszczepieniu pierścieni wewnątrz rogówki. Poprzez siły rozprężające wygładzają one powierzchnię oraz poprawiają widzenie. Zabieg ten nie gwarantuje jednak dobrego widzenia i po czasie ostrość wzroku może się pogorszyć.

Ostateczną metodą leczenia stożka jest przeszczep rogówki. Wykonuje się go wtedy gdy rogówka jest bardzo cienka lub ostrość wzroku w soczewkach jest niska, mniejsza niż 0,1- 0,2. Z oka usuwa się chorą rogówkę a na jej miejsce wszczepia zdrowa tkankę od zmarłego dawcy. Zazwyczaj po operacji następuje poprawa widzenia lecz należy się liczyć z możliwością wystąpienia znacznej liczby powikłań. Relatywnie dużo osób po przeszczepie nie jest do końca zadowolonych z operacji a część z nich po operacji ma gorsze widzenie niż przed jej wykonaniem.

Jak widać decyzja o leczeniu stożka rogówki jest bardzo indywidualna. Ja osobiście radzę Państwu zasięgnąć opinii u kilku specjalistów przed podjęciem decyzji dotyczących leczenia szczególnie leczenia operacyjnego!

Kategorie: stożek rogówki
Magdalena
Witam. Osobiście serdecznie polecam sztywne soczewki, mimo mniejszego komfortu ( z czasem da się do nich przyzwyczaić;) naprawdę warto spróbować, w moim przypadku postępowanie wady wzroku zatrzymało się. Po dwóch latach noszenia jestem w pełni zadowolona z efektów.Pozdrawiam;)
16 kwietnia 11 o 15:51
Damian
Witam. Mimo, że soczewki twarde są na dwa lata mam je już pięć lat, z czego nosiłem je przez dwa. Odczucia w soczewkach są niekomfortowe. Wrażenie ciała obcego w oku oraz przymrużone powieki. Faktem jest, że poprawa wzroku jest duża to i tak szukam rozwiązania zabiegowego lub operacyjnego. Nie wiem czy jeszcze są takie ceny, ale ja za soczewki dałem ok 2tys zł , a zabieg z ringami kosztuje 6. Warto się zastanowić.
29 lipca 12 o 23:14
Dr n.med. Mariusz Koziak
Soczewki twarde powinny być wymieniane co 2 lata gdyż mimo że widzi się w nich dobrze zmniejsza się znacznie dopływ tlenu do rogówki. Nie są więc już w pełni bezpieczne dla oczu. Soczewki twarde faktycznie mogą być niekomfortowe dla niektórych osób. Z tego powodu opracowano miękkie soczewki do stożka rogówki, które cechują się wysokim komfortem noszenia. Ostrość wzroku jest jednak mniejsza niż w soczewkach twardych. Co do zabiegów chirurgicznych to zawsze musimy pamiętać o potencjalnych powikłaniach. Co więcej nie każdy pacjent z stożkiem rogówki kwalifikuje się do zabiegu wszczepienia "ringów" (konieczna odpowiednia grubość rogówki). Najbezpieczniejszym zabiegiem chirurgicznym jest wykonanie x-linkingu, który zapobiega narastaniu stożka. Nie jest więc to tylko kwestia finansów.
31 lipca 12 o 13:39
jarek
Witajcie Mam 33 lata I stozek rogowki wykryto u mnie jak mialem 15 lat, na poczatku leczenie mojej wady zalezalo od "specjalisty" do ktorego trafilem, czesc z nich nie miala zielonego pojecia co mi jest I ich diagnozy byly conajmniej nie na miejscu, typu ze bede slepy... w koncu trafilem do Doktora Wylegaly I to w sumie on rozpoczal leczenie/opieke moich oczu, facet jest naprawde mistrzem w swoim fachu... przez te kilkanascie lat nosze soczewki twarde, rzeczywiscie nie sa one wygodne ale przeciez nikt nie mowil ze zycie bedzie lekkie ;) w tych soczewkach widzialem rewelacyjnie a dyskomfort bledl przy efekcie ich noszenia, zaznaczam ze mam bardzo mocno zaawansowany stozek, na tyle ze bez soczewek nie jestem w stanie funkcjonowac... ostatnio zdecydowalem sie na wszczepienie Intaksa narazie do jednego oka aby zobaczyc jaki bedzie tego efekt... minal wlasnie pierwszy tydzien I zaczalem sie zastanawiac czy bylo to dobre posuniecie, na chwile obecna nie widze zadnej poprawy, jestem ojcem I mezem, moim obowiazkiem jest zadbac o rodzine a obawiam sie ze teraz bedzie to dla mnie bardzo uciazliwe... postaram sie wrocic na to forum za kilka miesiecy aby napisac Wam czy cos jednak uleglo zmianie... na chwile obecna mocno polecam soczewki twarde,, leczenie w miare mozliwosci u dr Edwarda Wylegaly
28 grudnia 14 o 15:57
Dr n. med. Mariusz Koziak
Faktycznie stożek rogówki jest przewlekłym i dokuczliwym schorzeniem. U zdecydowanej większości pacjentów twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe są najlepszym rozwiązaniem. Obecna nowa generacja soczewek z materiału Optima Comfort zapewnia, jak nazwa wskazuje, zdecydowanie lepszy komfort noszenia. Osobiście jestem sceptycznie nastawiony co do operacji wszczepiania pierścieni INTACS, zabiegów LASEK w stożku czy X-Linkingu. Obserwuję często brak poprawy widzenia po tych zabiegach oraz niestety dużo powikłań. Profesor Wylęgała jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie chorób rogówki i na pewno jest to osoba, którą cenię i szanuję.
7 stycznia 15 o 09:54
Marta
Hej. A !mnie zastanawia jedno, wyczytalam, że przyczyna stożka rogówki jest problem z wytwarzaniem białka, ale właśnie nie mogę znaleźć co to za białko. Bo zastanawiam się jaki może to mieć wpływ na inne choroby. Pozdrawiam
29 marca 16 o 17:14
Dr n. med. Mariusz Koziak
Witam. Stożek rogówki związany jest z zaburzeniem w łączeniu białka zwanego kolagenem, jak również z chorobami alergicznymi takimi jak astma, alergia czy egzema. Mariusz Koziak
5 kwietnia 16 o 11:27