Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Pytania rodziców dotyczące ortokorekcji

Leczeniem narastającej krótkowzroczności u dzieci i młodzieży zajmuję się już od wielu lat, jednak zaniepokojeni rodzice mają podobne pytania i wątpliwości związane z metodą ortokorekcji.

Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy narastającą krótkowzroczność można zatrzymać? Odpowiedz jest dla mnie oczywista, tak, można zatrzymać narastanie wady nosząc nowoczesne soczewki ortokorekcyjne. Śpi sie w nich, rano zdejmuje I widzi się dobrze bez okularów czy soczewek kontaktowych w ciagu dnia.

Kolejne pytanie, z którym się spotykam na codzień to dlaczego inni okulisci nigdy rodzicom tej metody nie zaproponowali, czesto nawet o niej nie słyszeli. Odpowiedz na to pytanie upatruję w kilku następujących faktach:

  1. Metoda ortokorekcji jest najbardziej popularna w krajach azjatyckich, które są obce naszej kulturze I niechętnie przyjmujemy wzorce ich postepowania mimo ,że często są one o wiele bardziej nowoczesne niż w Polsce.
  2. Stosowanie ortokorekcji wymaga specjalistycznego sprzętu, który nie jest powszechnie dostępny.

  3. Aby aplikować ortosoczewki konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu, który w Polsce organizowany jest bardzo rzadko.

Rodzice dzieci z narastajacą krótkowzrocznością często zdziwieni są , że ich 6, 7 letnie dziecko moze stosowac soczewki ortokorekcyjne, gdyż często mają mylną informację , że ortokorekcja jest od 10 roku życia. Nic bardziej mylnego, gdyż nie ma prawnego ani medycznego limitu stosowania ortokorekcji u dzieci. My obecnie stosujemy ortokorekcję u dzieci od pierwszych lat szkolnych. Wiek 6-7 lat jest jak najbardziej odpowiedni do zastosowania tej metody.

Kategorie: Ortokorekcja