Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Nowe konstrukcje soczewek ortokorekcyjnych

Manchester 2013

Manchester 2013

W dniach od 6 do 9 czerwca, jak co roku, uczestniczyłem w Konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Soczewek Kontaktowych w Manchesterze. Jest to największa europejska konferencja naukowa, poświęcona tematyce soczewek kontaktowych. Tematem przewodnim pierwszego dnia konferencji była kontrola krótkowzroczności. Czołowi naukowcy ze wszystkich znaczących państw świata potwierdzają, że nowoczesna ortokorekcja jest bezpieczną, skuteczną i w pełni odwracalną metodą korekcji wzroku. Skutecznie hamuje ona narastanie krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Uczestnicząc w szkoleniu dotyczącym ortokorekcji organizowanej przez amerykańskiego optometrystę z Chicago, dowiedziałem się o nowych konstrukcjach ortosoczewek. Są już dostępne ortosoczewki korygujące niewielką nadwzroczność oraz ortosoczewki dwuogniskowe, umożliwiające dobre widzenie z daleka i z bliska osobom po 40 roku życia. Nawiązałem kontakt ze szwajcarską firmą Falco, liderem w produkcji dwuogniskowych soczewek ortokorekcyjnych. Niedługo będę mógł polecić dwuogniskową ortokorekcję osobom po 40 roku życia, potrzebującym do tej pory dodatkowych okularów do czytania.

Udział w tegorocznej konferencji utwierdził mnie w przekonaniu, że należy aktywnie polecać ortokorekcję dzieciom i młodzieży, u których narasta krótkowzroczność.

Kategorie: Ortokorekcja