Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Materiał Menicon Z – Czy ortokorekcja jest bezpieczna?

Od niedawna dostępne są ortosoczewki japońskiej firmy Menicon zbudowane z tworzywa o nazwie Menicon Z.  Jest to, w chwili obecnej, najnowocześniejszy materiał do wytwarzania ortosoczewek na świecie. Transmisja tlenu tego materiału wynosi (w zależności od metody pomiaru) DK 163 ISO / 189 Fatt, co jest najwyższą wartością wśród soczewek ortokorekcyjnych. Określany jest więc jako materiał hyper tlenoprzepuszczalny i jako jedyny ma atest, amerykańskiej instytucji certyfikującej FDA, do noszenia bez zdejmowania przez 30 dni i nocy!!! Jest to oczywiście tylko potencjalna możliwość, gdyż soczewek ortokorekcyjnych nie nosi się w ciągu dnia. Jak widać margines bezpieczeństwa jest olbrzymi.

Dla porównania soczewki, które są stosowane przez firmę Paragon o nazwie Paragon HDS 100, mają DK równe „tylko” 100 i nie mają atestu FDA do noszenia bez zdejmowania przez 30 dni i nocy. Dodatkowo Menicon Z jest materiałem, który posiada najniższe parametry przylegania bakterii. Ma to olbrzymie znaczenie w ortokorekcji, ponieważ bezpieczeństwo jej stosowania jest kluczowe.

Menicon Z cechuje się też największą odpornością na porysowanie i na przyleganie osadów tłuszczowych, których cząsteczki są obecne we łzach. Dodając do tego bardzo rozsądną cenę (1800zł za 2 szt.) uważam, że jest to w obecnej chwili najlepsza propozycja ortosoczewek na rynku. Uwzględniając wyjątkowe właściwości nowego materiału oraz na podstawie mojego doświadczenia mogę potwierdzić bezpieczeństwo stosowania ortokorekcji. W przypadku materiału Menicon Z nigdzie na świecie nie odnotowano przypadku zapalenia rogówki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta: www.menicon.com

Kategorie: Ortokorekcja