Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Dlaczego Ortokorekcja jest mało popularna w Polsce?

Widok miasta Yokohama i góry Fudżi

Widok miasta Yokohama i góry Fudżi

Ortokorekcja to bardzo bezpieczna metoda korekcji wzroku mogąca zatrzymać lub w znacznym stopniu spowolnić narastającą krótkowzroczność. Najlepsze efekty uzyskujemy u dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży. Jeżeli wada wzroku ciągle narasta ortokorekcja jest najlepszym sposobem jej korekcji. Niestety w Polsce metoda ta jest ciągle mało popularna zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy okulistów. Pacjenci często słyszą o niej po raz pierwszy dopiero w moim gabinecie. Fakt ten powoduje wiele obaw ze strony zatroskanych rodziców.

Często spotykam się z pytaniem od moich pacjentów, dlaczego tak mało mówi się o tej metodzie w naszym kraju?. Jest kilka przyczyn braku popularności tej metody w Polsce.

W krajach azjatyckich, głównie w Japonii, ortokorekcja stosowana jest powszechnie od wielu lat z ogromnym powodzeniem. Te regiony świata są jednak obce naszej kulturze i niechętnie przyjmujemy wzorce ich postępowania, mimo, że są często o wiele bardziej nowoczesne niż Polska.

W naszym kraju bardzo rzadko organizowane są specjalistyczne kursy ortokorekcji, których ukończenie jest konieczne, aby mieć uprawnienia do jej stosowania.

Aby aplikować ortosoczewki potrzebne są kosztowne specjalistyczne urządzenia, które nie są powszechnie dostępne.

Opisane fakty powodują, że w Polsce niewielu lekarzy okulistów zajmuje się ortokorekcją. Poza tą metodą nie ma jednak innych skuteczniejszych metod spowolnienia lub zatrzymania narastającej krótkowzroczności.

Kategorie: Ortokorekcja