Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Okulary do komputera – czy są potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Powszechnie uważa się, że powinno się używać okularów do komputera. Czy tak jest w rzeczywistości?

Na początku należy zaznaczyć, że monitory same w sobie NIE są odpowiedzialne za jakiekolwiek uszkodzenia wzroku. Obiektywne badania naukowe obaliły wszystkie twierdzenia, jakoby przyczyną dolegliwości związanych ze wzrokiem było rzekome „promieniowanie” lub pole magnetyczne emitowane przez monitory. To raczej ich nieprawidłowe użytkowanie jest odpowiedzialne za powstawanie dolegliwości związanych z oczami, głową, szyją itp.

Głównym problemem dla oczu jest wysiłek związany z ciągłym, długotrwałym patrzeniem z bliska. Jeśli monitor znajduje się w odległości mniejszej niż 60-80 cm od oczu, mięśnie odpowiedzialne za widzenie ostrego obrazu (tzw. akomodację) i ruch oka podlegają ogromnemu napięciu. Im bliżej znajduje się dany przedmiot i im dłużej wpatrujemy się w niego, tym większy jest to wysiłek dla oka.

Zazwyczaj jest on duży i głównie z powodu przemęczenia polecane są okulary do komputera. Z tego wynika, że nie ma zbytniego sensu polecenie okularów bez mocy (tzw. zerówek) do pracy przy komputerze. Czemu takie okulary mają służyć? Ma natomiast sens dokładne badanie wzroku, korekcja nawet najmniejszych wad wzroku (szczególnie astygmatyzmu). Często zapisanie dodatkowych małych plusów (np. +0,25 dioptrii) powoduje mniejszy wysiłek przy pracy z komputerem i lepsze samopoczucie pod koniec dnia. Dlatego osoby po 40 roku życia powinny zakładać okulary, które zmniejszą omawiany wysiłek mięśni odpowiedzialnych za widzenie ostrego obrazu, mimo że nie potrzebują jeszcze okularów do czytania.

Ja osobiście nigdy nie polecam okularów bez mocy (nawet z najlepszym antyrefleksem) do pracy przy komputerze natomiast zachęcam do dokładnego badania wzroku, wyrównywania nawet najmniejszych wad i zmniejszania omawianej akomodacji (czyli wysiłku mięśni oka). Dotyczy to również osób noszących okulary lub soczewki kontaktowe. Proszę przedyskutować ten problem ze swoim specjalistą opiekującym się Państwa wzrokiem.

Kategorie: okulary
Jakiś czas temu kiedy pracowałem na starszym monitorze to okulary anty refleksyjne robiły dużą różnice. Obecnie pracuje przy komputerze bez nich i zastanawiam się czy można w jakiś inny sposób swiększyć komfort pracy
8 grudnia 15 o 13:14
Dr n. med. Mariusz Koziak
Teoretycznie można zastosować okulary z powłoką Blue-Control. Zwiększa ona kontrast widzenia i blokuje wysoką energię światła. Dużo osób czuje się w nich bardzo dobrze przy komputerze, lecz pewności nie ma.
8 grudnia 15 o 13:37