Blog OKULUX

dr n. med. Mariusz Koziak

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest to stosunkowo częsta wada wzroku. Ale co to jest?

Spróbuję wytłumaczyć na czym polega ta wada wzroku. Oko można porównać do aparatu fotograficznego. Obiektyw oka to zespół dwóch powierzchni optycznych: rogówki oka i soczewki oka. Rogówka to przednia, przezroczysta, wypukła część oka. Przez rogówkę widoczna jest źrenica (to czarny otwór w środku, zmieniający swoją wielkość) oraz tęczówka (barwny pierścień, widoczny przez tęczówkę). Za źrenicą leży soczewka oka.

Astygmatyzm występuje wtedy, gdy rogówka oka nie jest idealnie równa. W uproszczeniu można przyjąć, że mierząc jej wymiar w pionie i w poziomie otrzymamy różne cyfry (np. 12,00mm oraz 12,50mm). Kształt rogówki nie będzie więc połową piłki do siatkówki lecz połową piłki do rugby.

Osoba, która ma astygmatyzm widzi najczęściej nieostro z daleka i z bliska. Zależy to jednak czy oprócz astygmatyzmu występuje jakaś inna, prosta wada wzroku np. krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Wtedy widzenie uzależnione jest od tego, która wada jest większa. Proszę więc nie bać się, gdy specjalista powie, że mają Państwo astygmatyzm. Nie jest to choroba!

Astygmatyzm należy korygować, dopasowując okulary lub soczewki kontaktowe z tzw. cylindrem (są to okulary lub soczewki podobne do innych, lecz bardziej zaawansowane technologicznie). Proszę się też nie obawiać, soczewki czy okulary z cylindrem nie są jakoś specjalnie grube!

O ile mają Państwo astygmatyzm, proszę o szczegóły spytać specjalisty na wizycie okulistycznej. Wyjaśni on wszystko, czego chcieliby się Państwo dowiedzieć o swojej wadzie wzroku.

Kategorie: astygmatyzm